Dieta keto jest skuteczniejsza od diety DASH?
W tym roku zostały opublikowane wyniki badania, w którym po raz pierwszy porównano wpływ diety bardzo niskowęglowodanowej (VLC) i diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) na ciśnienie tętnicze krwi, stężenie hemoglobiny glikowanej i redukcję masy ciała (1).
Zdjęcie: canva.com
W badaniu wzięły udział 94 osoby z nadciśnieniem tętniczym, stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2 oraz nadwagą lub otyłością. Przydzielono je do jednej z 4 grup:
– Przestrzegająca diety VLC
– Przestrzegająca diety VLC wraz z dodatkowym wsparcie psychosocjalnym (uczestnicy m.in. otrzymali zalecenia dotyczące uważnego jedzenia)
– Przestrzegająca diety DASH
– Przestrzegająca diety DASH wraz z dodatkowym wsparcie psychosocjalnym
Osoby na diecie VLC zostały zobowiązane do zmniejszenia spożycia węglowodanów strawnych do 20-35 g na dzień, w celu uzyskania żywieniowej ketozy (uczestnicy robili pomiary stężenia ciał ketonowych w moczu co najmniej raz w tygodniu). Osoby na diecie DASH zostały zobowiązane do ograniczenia spożycia sodu do mniej niż 2300 mg na dzień i tłuszczu do 20-30% energii dostarczanej. Ponadto mieli spożywać różnorodne owoce, warzywa, chude mięso i ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu.
Co wykazano:
Po 4 miesiącach dieta VLC okazała się mieć zdecydowanie korzystniejszy wpływ na skurczowe ciśnienie tętnicze krwi (-9,77 mm Hg vs -5,18 mm Hg), masę ciała (-8,68 kg vs -4,69 kg) i stężenie hemoglobiny glikowanej (-0,35% vs -0,14%) niż dieta DASH. Wsparcie psychosocjalne nie miało istotnego wpływu na rezultaty, ale wykazano trend w kierunku pozytywnego działania takiego wsparcia.
Przed rozpoczęciem badania 76,6% pacjentów przyjmowało co najmniej jeden lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi. W trakcie trwania badania w grupach VLC i VLC wraz z wsparciem psychosocjalnym z tych leków zrezygnowało lub ograniczyło ich dawki odpowiednio 31,3% i 43,8% pacjentów. Z kolei w grupach DASH i DASH wraz z wsparciem psychosocjalnym z tych leków zrezygnowało lub ograniczyło ich dawki odpowiednio 13,0% i 5,3% pacjentów.
Ponadto przed rozpoczęciem badania 25,5% pacjentów przyjmowało co najmniej jeden lek obniżający stężenie glukozy we krwi. W trakcie trwania badania w grupach VLC i VLC wraz z wsparciem psychosocjalnym z tych leków zrezygnowało lub ograniczyło ich dawki odpowiednio 40,0% i 75,0% pacjentów. Z kolei w grupach DASH i DASH wraz z wsparciem psychosocjalnym żaden z pacjentów nie zrezygnował z tych leków i nie ograniczył ich dawek.
W trakcie badanie nie odnotowano poważnych skutków ubocznych, związanych z zastosowaną terapią.
Wnioski:
Wyniki przedstawionego badania wskazują, że w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym, stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2 oraz nadwagą lub otyłością dieta VLC stanowi lepszy wybór niż dieta DASH, przynajmniej jeśli chodzi o stosowanie przez okres 4 miesięcy.
Obie diety zostały słabo scharakteryzowane w publikacji. Ponadto badacze nie ocenili spożycia energii, makro- i mikroskładników w trakcie badania. Szkoda, bo takie informacje ułatwiają właściwą interpretację wyników.
Jeśli interesuje Cię współpraca indywidualna on-line, wybierz odpowiednią dla siebie zakładkę: Współpraca – Osoby ćwiczące rekreacyjnie lub Współpraca – Sportowcy.
Źródła:
1) Saslow i wsp. 2023. Comparing Very Low-Carbohydrate vs DASH Diets for Overweight or Obese Adults With Hypertension and Prediabetes or Type 2 Diabetes: A Randomized Trial. Ann Fam Med. 21: 256–263.
udostępnij: