Zaburzenia miesiączkowania u Polek trenujących amatorsko taniec towarzyski
Zasób badań dotyczących występowania zaburzeń miesiączkowania u kobiet trenujących amatorsko taniec jest w tej chwili ograniczony. W tym roku zostały opublikowane wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, w którym oceniono regularność cykli miesięcznych u kobiet trenujących amatorsko taniec towarzyski (1).
Zdjęcie: 123rf.com
W badaniu wzięły udział 233 kobiety trenujące amatorsko taniec towarzyski. Średni wiek badanych tancerek wynosił 22,1 lata, średnie BMI = 20,7 ± 2,9 kg/m2. Wskaźnik masy ciała (BMI) wskazujący na niedowagę (poniżej 18,5 kg/m2) odnotowano u 46 tancerek (19,7%). Badane tancerki trenowały taniec średnio od 6,2 ± 3,8 lat i wykonywały 4 ± 2,8 sesje treningowe w tygodniu, trwające 1,9 ± 1 godziny. W badanej grupie 151 tancerek (64,8%) zadeklarowało, że stosuje dietę sprzyjającą redukcji masy ciała. Stosowane przez tancerki diety nie były konsultowane z dietetykiem. Grupę kontrolną stanowiło 147 kobiet nietrenujących żadnej formy sportu w ciągu swojego życia (średni wiek: 22,1 lata, średnie BMI = 20,7 ± 2,9 kg/m2).
Co wykazano:
Na 233 uczestniczące w badaniu tancerki 132 (56,7%) zaraportowało, że zdarzyło się, że po okresie regularnego miesiączkowania przez dłuższy czas nie miesiączkowały. Przy czym, brak miesiączki przez mniej niż 3 miesiące, w przedziale od 3 do 6 miesięcy i powyżej 6 miesięcy wystąpił odpowiednio u 105, 18 i 9 tancerek. Odnotowano również korelację wskazującą na tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń miesiączkowania, im większa ilości sesji treningowych w tygodniu. Ponadto długość przerw w miesiączkowaniu była tym większa, im większa ilości sesji treningowych w tygodniu. W grupie kontrolnej odsetek kobiet, które zaraportowało, że zdarzyło się, że po okresie regularnego miesiączkowania przez dłuższy czas nie miesiączkowały był istotnie mniejszy nie w grupie tancerek.
Większość tancerek nie wiedziała jaka może być przyczyna odnotowanych zaburzeń miesiączkowania. Ponadto aż 192 tancerek odpowiedziało „nie” na pytanie: „Czy uważasz, że sport może – w jakikolwiek sposób – wpływać na twoją przyszłą płodność i zdolność do poczęcia?”.
Wnioski:
Wśród czynników, które mogą być zaangażowane w zaburzenia miesiączkowania u kobiet aktywnych należy wymienić: stres psychologiczny, wysiłki fizyczne o wysokiej intensywności, niski poziom tkanki tłuszczowej, niedostateczną ilość snu, niskie spożycie niektórych witamin i składników mineralnych oraz niską gęstość energetyczną diety. Niemniej jednak niska dostępność energii jest w tej chwili postrzegana w literaturze naukowej jako główny czynnik przyczyniający się do zaburzeń miesiączkowania u kobiet aktywnych. Energia dostępna, czyli ilości energii jaka może być wykorzystana na procesy metaboliczne organizmu po odjęciu wydatku energetycznego związanego z ćwiczeniami. Z tego względu w celu uniknięcia zaburzeń miesiączkowania wprowadzenie treningów tańca towarzyskiego w większości przypadków powinno wiązać się z odpowiednim zwiększeniem podaży energii w diecie.
Jeśli interesuje Cię współpraca indywidualna, wybierz odpowiednią dla siebie zakładkę: Współpraca – Osoby ćwiczące rekreacyjnie lub Współpraca – Sportowcy.
Źródła:
1) Witkoś i Wróbel. 2019. Menstrual disorders in amateur dancers. BMC Womens Health.19:87.
udostępnij: