Zastosowanie kwasu elagowego u kobiet z PCOS
Kwas elagowy to polifenol, który występuje naturalnie w znacznych ilościach w niektórych owocach i orzechach, włączając owoce granatu, maliny, truskawki, orzechy włoskie i pekany.
Niedawno zostały opublikowane wyniki badania, w którym po raz pierwszy oceniono wpływ suplementacji kwasem elagowym na parametry metaboliczne i hormonalne u kobiet z PCOS (1).
Zdjęcie: 123rf.com
Biorące udział w badaniu kobiety z PCOS przyjmowały dziennie przez 8 tygodni suplement zawierający 200 mg kwasu elagowego lub placebo.
Jednym z kryteriów włączania uczestniczek do badania było BMI nie wyższe niż 30 kg/m2.
Dodatkowo uczestniczki zostały poproszone o niewprowadzanie zmian w swojej zwyczajowej diecie i aktywności fizycznej oraz unikanie spożycia produktów spożywczych zawierających duże ilości kwasu elagowego podczas trwania badania.
Spożycie makro- i mikroskładników oceniono na podstawie 3-dniowego bieżącego notowania.
Co wykazano:
W grupie przyjmującej kwas elagowy po 8 tygodniach zaobserwowano zmniejszenie stężenia glukozy (z 111 mg/dl na 94 mg/dl) i insuliny (z 15 na 10 µU/ml) na czczo oraz zmniejszenie oporności insulinowej.
Ponadto w grupie przyjmującej kwas elagowy po 8 tygodniach odnotowano zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego (z 197 mg/dl na 178 mg/dl), cholesterolu frakcji LDL (z 128 mg/dl na 109 mg/dl) i triglicerydów (z 163 mg/dl na 145 mg/dl).
W grupie przyjmującej kwas elagowy po 8 tygodniach odnotowano również korzystne zmiany w parametrach stresu oksydacyjnego i zapalnych (zmniejszenie stężenia malonylodialdehydu, białka C-reaktywnego i czynnika martwicy nowotworów oraz zwiększenie całkowitej pojemności antyoksydacyjnej) a także parametrach hormonalnych (zmniejszenie stężenia testosteronu całkowitego, prolaktyny i hormonu antymüllerowskiego).
W grupie placebo nie odnotowano istotnych zmian w wymienionych parametrach.
Nie odnotowano różnic w spożyciu energii, białka, węglowodanów, tłuszczu (nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), błonnika pokarmowego oraz niektórych mikroskładników (witaminy C, witaminy E i selenu) między grupami przed rozpoczęciem badania i na koniec badania. Podobnie nie stwierdzono różnic w poziomie aktywności fizycznej między grupami przed rozpoczęciem badania i na koniec badania.
Zarówno w grupie interwencyjnej, jak i placebo nie odnotowano zamian w parametrach antropometrycznych.
Podczas trwania badania u żadnej z uczestniczek nie zaobserwowano również skutków ubocznych związanych z suplementacją kwasem elagowym.
Wnioski:
Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że suplementacja kwasem elagowym może mieć korzystny wpływ na szereg parametrów metabolicznych i hormonalnych u kobiet z PCOS.
Jeśli interesuje Cię współpraca indywidualna on-line, wybierz odpowiednią dla siebie zakładkę: Współpraca – Osoby ćwiczące rekreacyjnie lub Współpraca – Sportowcy.
Źródła:
1) Kazemi i wsp. 2021. Randomized double blind clinical trial evaluating the Ellagic acid effects on insulin resistance, oxidative stress and sex hormones levels in women with polycystic ovarian syndrome. J Ovarian Res. 14: 100.
udostępnij: